Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Oddaj głos kibicom – jak angażować fanów przez ankiety decyzyjne.

2 tygodnie temu | 14.09.2022, 14:18
Oddaj głos kibicom – jak angażować fanów przez ankiety decyzyjne.

Kluby sportowe nieustannie szukają możliwości na zaangażowanie swoich fanów w życie klubu. Jednym z ciekawszych sposobów jest oddanie kibicom możliwości decydowania o kierunkach działania.

Choć zdarzają się przypadki, gdzie w ten sposób wybierany jest nowy trener czy dyrektor sportowy, to najczęściej jednak nieco mniej strategiczne decyzje powinny być podejmowane wspólnie z fanami. Poznajcie kilka naszych propozycji.

Jedną z najważniejszych grup odbiorców każdego klubu sportowego są jego kibice. Czasem są to setki czy tysiące, a zdarzają się również milionowe rzesze fanów jednej drużyny. Bez względu na liczebność tej grupy, jej zadowolenie będzie kluczowe z punkt widzenia sportowego i funkcjonalnego każdej organizacji sportowej.

To właśnie ta grupa obok sponsorów odpowiada najczęściej za znaczną część wpływów finansowych do klubowej kasy, a jednocześnie może być tym „dodatkowym” zawodnikiem, wspierającym zespół z trybun gorącym dopingiem.

Jednak jeśli klub nie nawiązuje odpowiedniej interakcji z kibicami, nie dopuszcza ich do głosu, naraża się na problemy. Silna krytyka przy słabych wynikach sportowych, milczące protesty, czy w końcu bojkot i brak odpowiednich wpływów z dnia meczowego to tylko niektóre zagrożenia wynikające z ignorowania kibiców.

Jeśli jednak fani są zaangażowani w życie klubu na co dzień, będą dużo bardziej przywiązani i trudniej będzie im podejmować takie decyzje. Co więcej, oddając kibicom głos w niektórych sprawach, pozwalając decydować o pewnych aspektach funkcjonowania klubu, dodatkowo zaczynają się oni czuć współodpowiedzialni, co w czasach kryzysu może prowadzić wręcz do wzmożonego wsparcia ukochanego klubu.

Ankiety decyzyjne dla kibiców znane są od lat, choć ich zastosowanie i mechanika ulegają pewnym zmianom. Warto zwrócić uwagę na to, gdzie takie ankiety są udostępniane. W przypadku zewnętrznych portali czy serwisów społecznościowych, takie działania mają charakter jednostkowy i nie angażują w pełni fanów. 

Jeśli jednak ankieta znajdzie się na klubowej stronie www lub w klubowej aplikacji, daje to dużo większe możliwości do dalszej interakcji z tak zaangażowanym fanem. Świetnym przykładem będzie wykorzystanie Sportigio Fanapp, platformy dostępnej dla każdego klubu, w której łatwo stworzyć można ankietę decyzyjną czy quiz dla kibiców i zbierać wartościowe dane.

Równie ważnym aspektem, szczególnie dla klubów z większą grupą fanów, będzie udostępnianie ankiet tylko tym najbardziej zaangażowanym. Takiego wyróżnienia można dokonać np. udostępniając do sprzedaży pakiet członkowski. Za niewielką opłatą kibic dostaje pakiet powitalny, status premium i dostęp do ekskluzywnych możliwości, jak udział w ankietach decyzyjnych.

Skoro już wiecie dlaczego angażowanie fanów jest istotne oraz jaką rolę w tym obszarze pełnią ankiety decyzyjne, przedstawiamy wam kilka przykładów decyzji, które bezpiecznie możemy poddać pod głosowanie wśród kibiców naszego klubu.

1.      Wybór wzoru koszulki meczowej w nadchodzącym sezonie.

2.      Głosowanie na utwór do którego zawodnicy będą wchodzić na boisko.

3.      Wybór miejsca/daty prezentacji drużyny przed sezonem.

4.      Wskazanie organizacji charytatywnej, którą wesprą klub, piłkarze i kibice w najbliższej akcji CSR.

5.      Wybranie zawodników, którzy wystąpią w meczu towarzyskim z kibicami.

A jaką ankietę decyzyjną wy chcielibyście przeprowadzić dla waszych fanów?

Dajcie znać na office@sportigio.com i zaangażujcie fanów dzięki Sportigio Fanapp.

Udostępnij