< powrót

Hokej na lodzie - jak zacząć grać w hokeja i jak wygląda trening

1 rok temu | 06.10.2022, 10:37 Hokej na lodzie - jak zacząć grać w hokeja i jak wygląda trening

Interesujesz się sportem, a zwłaszcza hokejem? Sprawdź jak zacząć przygodę z hokejem na lodzie i jak wygląda trening hokejowy. Poznaj szczegóły!

Jak zacząć przygodę z hokejem na lodzie

Popularność hokeju na lodzie systematycznie rośnie, zwłaszcza jeśli w najbliższej okolicy istnieje miejscowa drużyna hokejowa i regularnie odbywają sięmecze. Osoby, które chciałyby zacząć trenować ten sport powinny wziąć pod uwaę fakt, ze początki mogą być trudne. Hokej to sport kontaktowy, który wymaga dobrej kondycji i znajomości technicznych aspektów. Jak więc zacząć przygodę z hokejem na lodzie, w jakim wieku i od czego rozpocząć treningi? Poznaj szczegóły!

Podstawy do gry w hokeja na lodzie — nauka jazdy na łyżwach

Aby móc rozpocząć swoją przygodę z hokejem, w pierwszej kolejności nalezy nauczyć się dobrze jeździć na łyżwach. Jest to absolutna podstawa i zanim rozpoczniemy treningi skupiające się na umiejętnościach przydatnych podczas gry, trzeba po prostu ten podstawowy punkt opanować do perfekcji.Pierwszy etap jest o tyle prosty, że podczas niego możemy się dość łatwo wycofać, gdyż nie wymaga on większych nakładów finansowych poza zakupem łyżew, czy udaniem się na odpowiednie lodowisko, na którym będziemy mogli swobodnie trenować. Podczas niego znacznie niższe jest również ryzyko poważnych kontuzji, które pojawią się podczas bardziej zaawansowanych treningów. 

Czas zacząć treningi hokejowe, pierwsza odzież, kask i kij hokejowy

Aby zacząć grać w hokeja należy zainwestować w typowe wyposażenie hokeisty. Składają się na nie oprócz stroju klubowego, przeróżne ochraniacze, kask, kij hokejowy, rękawice, a w wypadku bramkarza także dodatkowe ochraniacze i mocniejszy kask, który ochroni przed uderzeniami.Podczas pierwszych treningów trener będzie przede wszystkim chciał nas przygotować do tego jak wygląda rywalizacja w hokeju. Jest to sport zespołowy, którego jak łatwo się domyślić nie da się uprawiać w pojedynkę. Aby związać się z hokejem, musimy się przygotować na to, sport ten będzie wymagał nie tylko umiejętnego poruszania się po lodzie, sprawnego przenoszenia ciężaru ciała, ale też odpowiedniej siły i kondycji wypracowanej na siłowni. To z pewnością pomoże uchronić nas przed wieloma urazami. Najbardziej narażone są stawy kończyn (łokcie, kolana), ale często zdarzają się też stłuczenia żeber i głowy. Trzeba o tym pamiętać, jeśli chcemy spróbować swoich sił w hokeju. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni sprzęt. Przede wszystkim warto zainwestować w dobre hokejówki, czyli łyżwy hokejowe. Pozwolą one na szybkie i wygodne poruszanie się, a także umożliwią np. szybki skręt podczas jazdy. Do najbardziej istotnych rzeczy należy jednak sprzęt ochronny w postaci ochraniaczy tułowia, goleni, ramion, łokci oraz krocza, który może uratować nas przed ogromnym bólem w trakcie meczu. Obecnie prawie każda część ciała może zostać ochroniona przez odpowiedni sprzęt, więc warto z niego skorzystać. Nie można również zapomnieć o kiju.

Jakie zasady gry obowiązują w hokeju i czy jest to trudny sport?

Oczywiście, aby rozpocząć swoją przygodę z hokejem na lodzie, musimy poznać również zasady. Na placu gry, czyli na lodowisku spotyka się 12 zawodników, z których 10 to gracze występujący w polu, a dwóch to bramkarze, którzy chronią dostępu do bramki swojej drużyny. W jednej ekipie spotkamy w danym momencie tylko 6 zawodników w grze, drużyna jednak składa się z 22 zawodników, którzy wchodzą na plac w zależności od decyzji trenera. Standardowo do gry wysyłany jest 1 bramkarz, 2 obrońców oraz 3 napastników. Każdy hokejowy mecz trwa 60 minut i składa się łącznie z trzech tercji, a każda z nich trwa 20 minut. Spotkania są rozgrywane na specjalnych halach, gdzie mieszczą się przystosowane do hokeja lodowiska. W trakcie trwania meczu naszym zadaniem jest w dowolny sposób umieścić kauczukowy krążek wewnątrz bramki przeciwnika. W tym celu używa się kija hokejowego odpowiedniego rozmiaru, który pozwala na wyprowadzenie mocnego uderzenia. Największą trudnością w uprawianiu tego sportu jest narażenie na przeróżne urazy i złamania. Jest to sport kontaktowy, w którym nawet dochodzi czasem do bójek pomiędzy graczami przeciwnych drużyn, gdy rywalizacja stanie się zbyt ostra. Same zasady nie są trudne do zrozumienia, jeśli trafimy na dobrego trenera. Znacznie trudniejsza jest sama nauka jazdy na łyżwach oraz operowania krążkiem w sposób swobodny. Wyćwiczenie tego potrafi zająć naprawdę wiele czasu, gdyż aby dobrze grać w hokeja, zdobycie takich umiejętności jest po prostu konieczne.