< powrót

Gra w futsal – zasady gry, różnice między futsalem a piłką nożną

1 rok temu | 06.10.2022, 10:23 Gra w futsal – zasady gry, różnice między futsalem a piłką nożną

Futsal to halowa piłka nożna, której zasady gry różnią się nieco od klasycznej piłki nożnej. Na czym polega futsal rozgrywany na hali? Dowiedz się więcej!

Futsal – zasady gry, najważniejsze przepisy w halowej piłce nożnej Futsal – zasady gry, najważniejsze przepisy w halowej piłce nożnej  Futsal - co to jest i na czym polega. Zasady gry

Piłka nożna to sport popularny na całym świecie. W niektórych miejscach sympatią cieszy się jednak jej odmiana, którą jest futsal, czyli nic innego jak popularna „noga”, lecz grana nie na trawie, tylko na zamkniętej, krytej hali, w której panują zupełnie inne warunki. Jakie zasady obowiązują w tym sporcie i czym różnią się od tych, które spotkamy w tradycyjnej piłce nożnej?

Jak wygląda boisko oraz piłka do futsalu i kiedy powstał ten sport?

Futsal, czyli tak zwana halówka to sport, który wywodzi się z Ameryki Południowej. Tam w okresie między I a II wojną światową futbol niesamowicie szybko się rozwijał i drużyny stamtąd nierzadko prezentowały znacznie lepszy styl gry, a także umiejętności niż drużyny z kontynentu. W 1930 roku w Montevideo, które było jednym z miast goszczących pierwsze w historii mistrzostwa świata w piłce, rozegrano również pierwszy mecz pokazowy piłki 5-osobowej. Miała ona być przeznaczona dla młodszych i dzięki mniejszemu polu do rozgrywania spotkań, pozwalać na rozgrywanie spotkań zarówno w hali, jak i na zewnątrz. W podobnym czasie taki sport powstał również w Brazylii, gdzie spotkania rozgrywano na boiskach do koszykówki. Obecnie zasady jak ma wyglądac boisko do futsalu są już znacznie bardziej sprecyzowane. Przede wszystkim linia wyznaczająca bok placu gry musi być dłuższa od bramkowej, a jej długość powinna wynosić od 25 do 42 metrów. Długość linii bramkowej to z kolei od 15 do 25 metrów. Na zawodach międzynarodowych wymiary pola gry są inne. Długość linii bocznej musi bowiem wynosić pomiędzy 38 a 42 m, a linii bramkowej pomiędzy 18 a 22 m. Pole do gry oznaczone jest liniami. Na boisku wyznacza się pole karne. Aby to zrobić, na zewnętrznych krawędziach słupków bramki rysuje się łuki o promieniu 6 m i łączy z linią, która jest poprowadzona równolegle z tą, wewnątrz bramki, a jej długość to 3,16 m. Na środku tej linii wyznaczy się również punkt karny, z którego wykonuje się rzuty karne. Drugi punkt kary wyznacza się z kolei w odległości 10 m od bramki. Kolejna część boiska to strefy zmian. Są po obu jego stronach, a ich długość to przynajmniej 5 metrów. Oznacza się je z pomocą prostopadłych linii o grubości 8 cm i długości 80 cm. Połowa z tego, czyli 40 cm znajduje się na polu gry, a druga połowa poza nim. Istotna jest również nawierzchnia. Ta musi być gładka, płaska oraz nieścieralna. Z tego powodu najczęściej wykorzystuje się drewno oraz tworzywa sztuczne tym samym tworząc wygodne do gry parkiety. Oczywiście inaczej skonstruowana jest też piłka halowa. Jej obwód ma od 62 do 64 centymetrów, a waga wynosi zazwyczaj od 400 do 440 gramów. Jest ona pompowana mniejszą ilością powietrza, a także posiada dodatkową warstwę pianki. Przez to piłka halowa lata wolniej, trudniej oderwać ją od podłoża, a także łatwiejsza jest jej kontrola.

Futsal – zasady gry, najważniejsze przepisy w halowej piłce nożnej

Najważniejsze zasady we futsalu dotyczą czasu trwania spotkań. Ten wynosi dokładnie 40 minut i jest podzielony na dwie równe części po 20 minut. Pomiędzy nimi mamy z kolei maksymalnie 15-minutową przerwę. 40 minut to jednak czas meczu, w którym piłka jest w grze. Kiedy piłka jest poza grą zegar, jest zatrzymywany. Dzięki temu w futsalu tempo gry jest wyższe i gra na czas jest utrudniona, gdyż nie można jej wykonywać na przykład poprzez spowolnienie wprowadzenia jej do gry. Ponadto w trakcie każdej połowy trener ma prawo poprosić o minutowy czas dla drużyny. Wtedy zawodnicy muszą pozostać na zajmowanych miejscach i mogą im zostać udzielone instrukcje. Osoba, która tego dokonuje, nie ma jednak prawa przekroczyć linii pola gry. W każdej z drużyn na boisku w jednym momencie może występować maksymalnie pięciu zawodników, w tym jeden bramkarz. Maksymalna ilość zawodników rezerwowych to z kolei siedmiu graczy. Oznacza to więc, że drużyny mają po 4 zawodników w polu. Nad przebiegiem spotkania czuwa zespół sędziów. Jest ich czterech, lecz podstawowy zespół sędziowski składa się z dwóch arbitrów. Pierwszy sędzia prowadzi spotkanie i wraz z drugim napomina graczy, którzy złamią przepisy. Trzeci sędzia pełni rolę prokolanta i zapisuje nazwiska i numery zawodników napomnianych i wykluczonych z gry oraz przyczyny takiego stanu rzeczy. Czwarty arbiter to z kolei sędzia czasowy. Czuwa on nad odpowiednim nad tym, by czas gry był właściwy i zatrzymuje zegar w momencie, gdy piłka opuści boisko. Przez czas trwania każdej połowy może być znacznie dłuższy niż 20 minut. Oczywiście gra polega na zdobywaniu bramek. Dochodzi do tego w momencie, w którym piłka całym obwodem przekroczy linię bramkową. Mecz futsalu może się zakończyć remisem, gdy zawodnicy obu drużyn nie będą w stanie zdobyć gola, czy też zdobędą taką samą ilość goli. Podobnie jak w „nodze”, w futsalu również spotkamy rzuty karne oraz rzuty wolne. Aby zrozumieć, kiedy się je wykonuje, trzeba poznać regułę akumulowanych fauli. Pierwsze pięć przewinień drużyny w danej połowie kończy się rzutem wolnym wykonywanym z miejsca, w którym dokonano przewinienia. W takiej sytuacji przeciwnicy mogą ustawić mur co najmniej 5 m od piłki. Możliwe jest zdobycie gola bezpośrednio z rzutu wolnego. W wypadku szóstego faulu danej drużyny w jednej połowie dyktowany jest jednak przedłużony rzut karny. Drugi punkt karny wyznacza się w odległości 10 metrów i to właśnie z niego wykonywane są przedłużone rzuty karne. W futsalu obecne są również rzuty z autu. Dochodzi do nich, gdy piłka wypadnie na zewnątrz pola gry lub uderzy w sufit. W takiej sytuacji przechodzi ona do drużyny przeciwnej, do tej, której zawodnik ostatni dotknął piłki przed tym, jak całym obwodem wyleciała za linię wyznaczającą granicę boiska. Zawodnik wykonujący rzut z autu musi wykonać go z pomocą nogi. Kolejne reguły dotyczą wykluczania graczy. Jeśli do tego dojdzie, to nie można powrócić do gry pełnym składem przed upływem dwóch minut. Są jednak wyjątki. Jeśli w zespole gra 4 zawodników i pada gol dla przeciwników, to możliwe jest uzupełnienie braków w składzie. Podobnie jest, gdy 3 zawodników gra przeciwko 4 graczom. Również można wtedy wprowadzić jednego zawodnika, jeśli stracimy gola, grając w osłabieniu. Przepisy futsalu określają jednak, że w sytuacji, w której liczba zawodników jest równa, gracz może wejść na boisko dopiero po upływie dwóch minut od wykluczenia.

Futsal a piłka nożna — główne różnice w grze, rozgrywki w Polsce, historia sportu

Większość osób porównuje futsal do gry w piłkę nożną. Nie jest to nic dziwnego, gdyż futsal wywodzi się z popularnej nogi i wymaga podobnych rzeczy takich jak bramki czy piłka. Różnic jest jednak całkiem sporo. Największa to oczywiście ilość zawodników. Podczas gry w futsal na parkiecie znajduje się łącznie 10 piłkarzy, ośmiu z pola i dwóch golkiperów. Dlatego futsal występuje jako piłka nożna pięcioosobowa. Popularność sportu to kolejna różnica. W porównaniu do klasycznej piłki nożnej, futsal nie opiera się na ogromnych pieniądzach i widowniach liczących dziesiątki tysięcy. Przeszkadzają w tym hale, ale też mniejsze zainteresowanie tym sportem ze strony kibiców oraz reklamodawców. Znacznie później rozpoczęły się również oficjalne zawody. Pierwsze mistrzostwa świata w futsal zostały rozegrane w 1989 roku, rok po tym jak FIFA przyjęła ten sport do swych kompetencji i zajęła się spisaniem przepisów, czy też organizacja właśnie takich rozgrywek. Mniejsze zainteresowanie pokazuje również to, że Futsal Ekstraklasa Sp. z o.o. to spółka, której popularność jest znacznie niższa, podobnie jak i budżet, którym operuje względem tej, która zajmuje się polską ekstraklasą w popularnej „nodze”. Pozostałe różnice to na przykład to, że rzut z autu wykonuje się z linii bocznej przy użyciu nóg, a nie wyrzucając halówkę z pomocą ręki. Ponadto w każdej połowie meczu jest możliwe wzięcie przerwy, co jest niemożliwe w klasycznej piłce. Kolejna bardzo duża różnica to fakt, iż w futsalu moment, w którym płynie czas wyznacza futbolówka. Gdy zostanie ona wprowadzona do gry, zegar jest uruchamiany, a gdy tylko znajdzie się poza grą, zegar się zatrzymuje. Inaczej wygląda również wymiana zawodników. Jest ona nieograniczona i może do niej dojść w dowolnym momencie meczu. Oznacza to, że zejście z boiska nie oznacza końca gry w danym spotkaniu, tak jak ma to miejsce w klasycznej „nodze”. Jesteś fanem futsalu? Śledź regularnie naszego bloga i stronę klubu sportowego Widzew Futsal.

Znajdziesz tam bieżące aktualności i ważne wydarzenia, a także cenne informacje i poradniki dotyczące futsalu. Zapraszamy!