Poznaj sposoby na aktywacje sponsorskie w przestrzeni cyfrowej

Poznaj sposoby na aktywacje sponsorskie w przestrzeni cyfrowej

Coraz częściej działania promocyjne przenoszone są do przestrzeni cyfrowej gdzie potencjalni odbiorcy spędzają większość swojego czasu wolnego. Dowiedz się jak to wykorzystać!

Klub sportowy jest niezwykle atrakcyjnym nośnikiem reklamy. Firmy chętnie wykorzystują to, że klub posiada zaangażowaną społeczność kibiców, a wydarzenia sportowe zapewniają zasięgi medialne. Coraz częściej jednak, działania promocyjne przenoszone są do przestrzeni cyfrowej gdzie potencjalni odbiorcy spędzają większość swojego czasu wolnego. W związku z tym przed klubami stoi wyzwanie – jak wykorzystać swoje wyjątkowe zasoby i skutecznie prowadzić działania na rzecz sponsorów w Internecie. Poznajcie nasze wskazówki.

Cyfryzacja życia

Mamy czasy, w których coraz więcej elementów naszego życia przenosi się do Internetu. W sieci spędzamy codziennie wiele godzin – w zależności od badania jest to od 5 do nawet 8 godzin dziennie. Z tego powodu firmy właśnie tam będą chciały do nas dotrzeć z reklamami swoich produktów i usług. Zresztą to już się dzieje w znacznym stopniu – pomyśl jak często zdarza ci się oglądać reklamę na YouTube czekając na odtworzenie filmu albo ile okienek z reklamami dziennie zamykasz aby przeczytać artykuł? Jest to świetna okazja dla klubów sportowych, aby wykorzystać swoje możliwości i niepowtarzalne zasoby w celu nawiązania nowych relacji biznesowych z firmami. Nie tylko lokalnie.

Wyjątkowe zasoby klubu

Bez względu na wielkość klubu sportowego i formę działalności, zawsze posiada on społeczność zgromadzoną wokół. W przypadku akademii będą to rodzice, opiekunowie i rodziny dzieci, które biorą udział w zajęciach sportowych. W większych klubach najczęściej do tej grupy dołączą jeszcze fani wspierający poczynania pierwszego zespołu walczącego w rozgrywkach ligowych. Z punktu widzenia marketingowego są to grupy zaangażowane, a przy odrobinie dobrej chęci również dobrze rozpoznane. Kibice zazwyczaj chętnie podzielą się informacjami o swoich preferencjach i nawykach, co może być niezwykle cenne dla potencjalnych sponsorów, szukających sposobu na precyzyjne dotarcie do grupy odbiorców.

Kluby zapewniają też dobre dotarcie do fanów w mediach. Ważna rola społeczno-kulturowa oznacza, że wydarzenia sportowe są chętnie opisywane, relacjonowane i śledzone, a to daje kolejne punkty styku dla partnerów biznesowych klubu z odbiorcami w tych kanałach. Istotne są też relacje z mediami, przez które klub może połączyć swojego partnera z jeszcze większą społecznością.

Pomysły na aktywacje sponsorskie w Internecie

Skoro już wiesz, że działania w przestrzeni cyfrowej zyskują coraz bardziej na znaczeniu oraz że wraz ze swoim klubem masz przewagę konkurencyjną nad innymi nośnikami reklamy, ze względu na swoje wyjątkowe zasoby – czas poznać kilka naszych pomysłów na aktywacje sponsorskie w Internecie.

1.      Nowe przestrzenie reklamowe

Działalność klubu w Internecie znacznie poszerza ofertę sponsoringową jeśli chodzi o ilość miejsc reklamowych. Reklama na kanałach społecznościowych – Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, YouTube sama w sobie daje bardzo duże możliwości na lokowanie partnerów w różnych formach działań. Mogą to być posty sponsorowane, filmy promujące, konkursy czy kampanie viralowe. Kolejnym nośnikiem jest strona internetowa klubu. Często wykorzystywana tylko do ekspozycji banerów sponsorskich, choć daje znacznie więcej możliwości. Partner odliczania czasu do kolejnego meczu czy artykuły pozycjonujące (SEO) to tylko dwa przykłady z brzegu.

2.      Wykorzystanie narzędzi cyfrowych

Przestrzeń cyfrowa to jednocześnie masa nowych narzędzi. Na przykład system Google i ogromna ilość elementów jakie oferuje. Choćby Google Forms, w którym przeprowadzisz ankietę dla kibiców, zawierając pytania na potrzeby swojego partnera. Chcesz robić ankiety, ale na wyższym poziomie? Użyj Typeform, gdzie oprócz znacznie bardziej rozbudowanych możliwości kreowania pytań i ścieżki w ankiecie, dodasz atrakcyjny branding nadając formularzowi wyjątkowy charakter. Bardzo ciekawą przestrzenią dającą ogromne możliwości będzie też klubowa aplikacja. Kreatywnych aktywacji może tu być wiele – od partnera aplikacji, przez badania marketingowe na rzecz sponsora, po sponsorowane quizy czy ankiety. Jeśli myślisz, że na takie „bajery” twojego klubu na pewno nie stać, skontaktuj się z nami. Pokażemy ci, że na platformie Sportigio, możesz mieć przestrzeń dla swojego klubu, dzięki której zaangażujesz swoich kibiców i przyciągniesz nowych sponsorów do klubu.

3.      Aktywacje z udziałem influencerów

Wykorzystanie influencerów, czyli internetowych celebrytów, może być niezwykle interesującym pomysłem na realizację aktywacji sponsoringowej. Firmy bardzo chętnie korzystają z ich usług ze względu na społeczność, która tak jak w przypadku klubu, często jest zaangażowana. Połączenie działań influencera i klubu we wspólnej akcji na rzecz sponsora może znacznie wzmocnić przekaz i dodatkowo zachęcić społeczność do skorzystania z oferty. Nie tylko będzie ona promowana przez dwa silne źródła inspiracji, z którymi liczą się fani. Z udziałem influencera najczęściej możemy też liczyć na to, że aktywacja będzie kreatywna, ciekawa i niepowtarzalna. A takie emocje bardzo pozytywnie wpłyną na odbiór wspólnej akcji. Z kolei klub dzięki takiej współpracy zyska również możliwość pozyskania nowych kibiców, którzy chętnie przyjdą na mecz, choćby po to, by spotkać swojego idola.