TOP 5 zdigitalizowanych klubów w Lidze Centralnej

TOP 5 zdigitalizowanych klubów w Lidze Centralnej

Kluby piłki ręcznej tylko z Ligi Centralnej obserwuje łącznie prawie 100 tys. osób w mediach społecznościowych. Jako Sportigio postanowiliśmy szerzej przyjrzeć się działaniom tych zespołów w digital marketingu. W tym artykule opiszemy 5 drużyn, które najlepiej się w tym aspekcie prezentuje. 

Pełny raport o każdej drużynie zostanie wysłany na podanego maila po zapisaniu się na nasz newsletter. 

KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ 📲

__

KPR Legionowo

Tutaj wszystko prezentuje się jak na lidera przystało. Klub świetnie prowadzi się na parkiecie jak i w mediach.

Strona klubowa jest prosta i czytelna. Zawiera wszystkie informacje, które są niezbędne dla kibiców i klientów biznesowych. Przejrzysty i sprawnie działający pasek menu pozwala nam dokładnie poruszać się po stronie. Na plus zasługuje widoczny kontakt z klubem. Mamy podane wszystkie informacje potrzebne do skontaktowania w kontekście biznesowym, medialnym i kibicowskim. Należy również wyróżnić KPR Legionowo za bardzo dobrą ekspozycję sponsorską.(Strona KPR Legionowo w wersji mobile)


KPR Legionowo w swoich social mediach kapitalnie korzysta z Real Time Marketingu. Przeróżne wrzutki związane z tym co się dzieje w internecie i na świecie ograne w klimatach piłki ręcznej. Trzeba przyznać, że admin ma wyczucie co do trendów. Poza tym klub również świetnie jest w stanie pokazać cały gameday i wydarzenia wokół niego. Na uwagę zasługuje dobrze wykonana sekcja wyróżnionych stories na Instagramie. 

 

(Atrakcyjna zapowiedź meczowa)

__

Orlen Upstream SRS Przemyśl

Strona jest bardzo intuicyjna i dobrze wykonana. Zawiera wszystkie aktualne dane ligowe takie jak tabela, terminarz i strzelców drużyny z Przemyśla. Ekspozycja sponsorska również stoi na wysokim poziomie. Trzeba docenić regularną pracę i publikacje w postaci artykułów.(Zakładka kontaktu, aktualności oraz klasyfikacja strzelców na stronie klubu z Przemyśla)

Klub dobrze potrafi wykorzystać okazję RTM i ma bardzo luźny i celny język komunikacji w social mediach. Zespół zagospodarował platformy takie jak YouTube, który obecnie jest największy spośród całej ligi. Trzeba przyznać, że wszystko ze sobą bardzo dobrze współgra. Dobre praktyki jak linkposty do artykułów na stronie, czy tworzenie dedykowanych wydarzeń na każdy mecz dodają całym klubowym mediom atrakcyjności.

Liczymy, że zespół z Przemyśla niedługo wejdzie na znacznie więcej kanałów komunikacji takich jak LinkedIn czy TikTok, żeby otworzyć się na inne grupy docelowe i rozszerzyć swoją medialną działalność. 

(Dobry RTM’owy post związany z maturą)

__

Warmia Energa Olsztyn

Warmia w kontekście strony wygląda bardzo podobnie jak drużyna z Przemyśla. Kibic znajdzie tam wszystko, czego potrzebuje - terminarz, tabele, strzelców, nadchodzące spotkania, które są bardzo pomysłowo zilustrowane na stronie. Ekspozycja sponsorska jest dobra, a w kontekście kontaktu z klubem również znajdziemy wszystkie potrzebne informacje. Do tego wszystko jest na bieżąco aktualizowane(Ostatni mecz, klasyfikacja strzelców i aktualności na stronie Warmii Energa Olsztyn)

Klub w swoich social mediach aktywizuje odbiorców w głosowaniach i typowaniach poprzez reakcje i komentarze pod poszczególnymi postami. Warmia Energa Olsztyn posiada konta na Facebooku, Instagramie, YouTube (niestety brakuje tam regularnych publikacji), Twitterze. Do tego ich szata graficzna wygląda solidnie, a niektóre grafiki zapowiadające mecze potrafią przyciągnąć wzrok. Drużyna z Olsztyna to kolejny klub z dość sporym potencjałem w kontekście mediów społecznościowych. Oby to wykorzystali i zagospodarowali więcej kanałów komunikacji.

(Głosowanie na MVP i atrakcyjna zapowiedź meczu.)

__

Handball Stal Mielec

W teorii strona posiada wszystkie potrzebne elementy, jednak w praktyce nie jest tak intuicyjna, jak mogłaby być. Duży plus możemy postawić za umieszczenie szczegółowej oferty sponsorskiej, a nawet oferty wolontariackiej.

Na stronie nie znajdziemy terminarza i wyników drużyny z poprzednich spotkań. Trzeba opuścić stronę by się z nimi zapoznać i sprawdzić je na oficjalnej stronie Związku Piłki Ręcznej.(Oferta sponsorka, landing page oraz social media na stronie Stali Mielec)

Jeśli chodzi o media społecznościowe, to Stal radzi sobie fenomenalnie. Możemy zauważyć wiele bardzo dobrych praktyk, które na poziomie centralnym powinny być normą. Dobrze ograny GAMEDAY - klub na swoich kanałach przypomina odbiorcom o meczu już 48h przed i 24h przed. Do tego dostajemy wynik w przerwie meczu i tuż po końcowym gwizdku.(Kapitalnie ukazany GameDay na socialach Stali)

Sponsorzy dostają swoją przestrzeń do ekspozycji i wszystko wygląda bardzo schludnie. Widać, że klub dba o dobre pokazywanie swoich partnerów. Jedynym minusem jest brak LinkedIna, który mógłby komunikacje typowo biznesową wznieść na jeszcze wyższy poziom.

Na Instagramie bardzo dobrze prezentują się wyróżnione stories. Są czytelne, przemyślane i dobrze zrobione pod względem ikonografii, która pokazuje się jako zdjęcie profilowe każdego Instastories. 


(Sekcja wyróżnionych stories oraz YouTube Stali. Wszystko prezentuje się bardzo spójnie)

Szacunek budzi również aktywność klubu na TikToku. Próba dotarcia do młodszych odbiorców i luźniejsza forma komunikacji jest jak najbardziej na plus. Widzimy, że za regularną aktywnością w tym przypadku stoją liczby. Filmy osiągają nawet ok. 300 tysięcy wyświetleń. Dodatkowo klub posiada konto na Spotify gdzie regularnie publikuje podcasty.(Film na TikToku Stali, który zebrał prawie 300 tys. wyświetleń)

__

Padwa Zamość

Strona zespołu z Zamościa wygląda nowocześnie. Do tego zawiera wszystkie aktualne informacje z klubu oraz meczów. Ze wszystkich do tej pory wymienionych stron, ta jest jedną z najlepiej działających w wersji mobile. Ekspozycja sponsorów jest czytelna, jednak żeby przenieść się na ich strony, trzeba zrobić to z zakładki “sponsorzy” - nie da się tego zrobić ze strony głównej. (Aktualności, ostatni mecz oraz sekcja sponsorów na stronie Padwy.)

Padwa Zamość jest drugim największym klubem w Lidze jeśli chodzi o liczbę fanów na socialach - liczbowo przewyższa ich jedynie Stal Mielec. Klub w bardzo przyjemny dla oka sposób prezentuje między innymi takie ciekawostki jak trzy ostatnie mecze z nadchodzącym ligowym przeciwnikiem czy statystyki drużyny przeciwnej. Niestety, opisy meczów na Facebooku są zbyt długie - warto je zamienić na artykuł na stronie i bezpośrednio do niego linkować. Zespół z Zamościa posiada praktycznie każdy kanał komunikacji i regularnie na nim publikuje. To zasługuje na pochwałę.

(Przykład ciekawostek, które są wykorzystane do zapowiedzi meczowej.)

--

WYRÓŻNIENIA 

Strona Internetowa: HandBall Zagłębie Sosnowiec

Szablon strony Zagłębia jest bardzo atrakcyjny pod kątem mobile, a to bardzo duży plus z perspektywy użytkownika - większość przegląda strony www na urządzeniach mobilnych. Wyróżnić należy również UX, który jest bardzo przyjazny, wręcz pro kibicowski. Funkcja biletów online jest również bardzo dobra - szkoda, że nie jest aktywna. Aczkolwiek jest to rzecz, która w przyszłości może wspierać biznesowy rozwój klubu. Gdyby podobną funkcjonalność udało się np. zbudować dla oferty sponsorskiej to byłaby w stu procentach kompletna strona klubowa.


(Strona Zagłębia w wersji mobile)

Social Media: Nielba Wągrowiec

Nielba Wagrowiec bardzo nowocześnie prowadzi swoje social media. Na wyróżnienie zasługuje TikTok klubu. Świetne wykorzystanie trendów i sporo przekąsu. Klub z Wągrowca również regularnie publikuje na większości swoich kanałów społecznościowych. Widać starania i autentyczność. Dzień meczowy jest również dobrze pokazany poprzez ciekawostki, statystyki czy odliczanie do meczu.

(Kreatywne wykorzystanie okazji do Real Time Marketingu)