Jak strona www pomaga zarobić klubom sportowym? Oto 5 sprawdzonych pomysłów

Jak strona www pomaga zarobić klubom sportowym? Oto 5 sprawdzonych pomysłów

Czy strona internetowa klubu sportowego może być źródłem dodatkowych przychodów? Odpowiedź w Sportigio brzmi: Zdecydowanie tak!

Oto kilka pomysłów, jak to zrobić.

Wiemy, że social media to obecnie królujący format, ale nie zapominajmy o wielkiej sile dobrze zaprojektowanej i zarządzanej strony internetowej. Taka strona to nie tylko doskonałe miejsce dla Twojej społeczności, ale także potężne narzędzie do generowania dodatkowych przychodów.

Twoja strona to billboard w centrum miasta. Daj swoim sponsorom więcej ekspozycji poprzez umieszczenie ich bannerów w kluczowych miejscach strony lub stworzenie dla nich dedykowanych sekcji.

1. Reklama

Niemal każdy klub umieszcza w dolnej części swojej strony internetowej logotypy sponosrów. To podstawa w każdej ofercie sponsorskiej. Traktowanie strony jako obowiązkowej broszurki informacyjnej o podpisanych umowach sponsorskich nie jest najlepszym pomysłem.

Warto wykreować na stronie dodatkowe miejsca reklamowe, które mogą być sprzedawane osobno lub istniejącym sponsorom. Bardzo dobrym przykładem jest Bayern Monachium, który w górnej części strony umieszcza banner tematyczny sponsora.

(Baner T-Mobile na stronie Bayernu)

Aktualnie promowana jest firma T-Mobile. Wcześniej w tym miejscu promowano Qatar Airways (umowa została już zakończona) - z ciekawą akcją tematyczną przed Mundialem.

Warto zwrócić uwagę na inne możliwości, szczególnie dla mniejszych klubów, czego przykładem jest MTS Żory, prowadzący swoją stronę w Sportigio. Klub umieścił banner afiliacyjny Lotto.pl, co pozwala klubowi na osiąganie dodatkowego zarobku za kliknięcia i rejestracje.

(Baner Lotto na stronie MTS Żory) Afiliacja to jeden ze sposobów zarobku w Sportigio.

2. Pakiety dla Partnerów

Przekształć swoją stronę w 'ekspozycję' dla sponsorów - daj im więcej niż logo na koszulce. Pomyśl o dedykowanych stronach, na których sponsorzy mogą podzielić się swoją historią i powiązaniem ze sportem.

Zaoferuj im dodatkową ekspozycję w postaci banerów w widocznych miejscach strony lub propozycję stania się partnerem poszczególnych sekcji, np. centrum meczowego.

Świetnym przykładem opisanej współpracy jest opisanie współpracy z linią lotniczą Emirates. Zdjęcia z podpisania umowy, wspólnych akcji, a także unikalna historia współpracy to bardzo dobre rozwiązanie, aby wyróżnić sponsora.

(Real Madryt i ich pokazanie Emirates jako sponsora)

Najbardziej popularną "reklamą tematyczną" jest umieszczenie sponsora zegarkowego w okolicy odliczania do następnego meczu. To informacja, której szuka najwięcej osób, wchodzących na stronę www, a taka ekspozycja jest bardzo naturalna. Spójrzmy choćby na Aztorin i PKO BP Ekstraklasę.

(Odliczanie do meczu połączone z firmą, która produkuje zegarki)

---

3. Subskrypcje premium:

Daj swoim najwierniejszym fanom coś więcej. Specjalne treści, wywiady, za kulisami meczów, a może rabaty u sponsorów? Możliwości są nieograniczone.

Wprowadzenie treści premium, czyli takich, za których oglądanie trzeba zapłacić to bardzo popularny temat w każdej firmie, która prowadzi choćby część działaności online. Popularność Netflixa, wprowadzenie prenumerat w serwiach internetowych gazet i czaspomism popularyzuje ten trend.

Dlaczego więc nie może to być źródłem zarobku klubu? Wiadomo, że potrzebna jest inwestycja w team medialny, z czym niektóre kluby mogą mieć problem. Gra jest jednak warta świeczki, a najlepiej w Europie sprawdza się to w FC Barcelonie.

(Subskrypcja Culers na stronie Barcelony)

Polski kibic, chcą śledzić poczynania Roberta Lewandowskiego po jego transferze na pewno trafił na stronę, nakłaniającą do zakupu Culers Premium.

---

4. SEO i Artykuły Sponsorowane:

Optymalizacja strony pod kątem SEO nie jest łatwa, ale gdy zadba się o to od początku, regularnie - może dać to mnóstwo korzyści.

Dlatego przy tworzeniu nowej strony należy to zaznaczyć projektantowi lub skorzystać z gotowych rozwiązań, jak np. strona w platformie Sportigio, gdzie to dostawca software'u dba o jej aktualizację i atrakcyjność dla wyszukiwarek.

Gdy już masz stronę - umieszczaj na niej artykuły sponsorowane. To nie tylko poprawi Twoją widoczność w wyszukiwarkach (osoba pisząca artykuł sponsorowany dba o jej atrakcyjność dla wyszukiwarki Google), ale także przyniesie dodatkowe korzyści sponsorom.

Przy okazji, pomyśl o sprzedaży artykułów sponsorowanych innym markom. Jest duża rzesza firm, która inwestuje w działania SEO, a niekoniecznie w sponsoring tradycyjny.

W Sportigio kluby mogły prezentować na swoich stronach artykuły sponsorowane od Decathlon. Ciekawym efektem tych działań jest wypozycjonowanie klubu Futsal Śląsk Wrocław na hasło: "najlepsze halówki" na 1 miejsce w Google!

(Śląsk Futsal na hasło: “najlepsze halówki”)

---

5. Analityka Danych:

Czy wiesz, czego naprawdę chcą Twoi fani? Analiza danych ze strony internetowej pomoże Ci lepiej zrozumieć ich potrzeby i zainteresowania, co przełoży się na skuteczniejsze kampanie marketingowe.

Zawsze dobrze wiedzieć jakie artykuły były najchętniej czytane przez Twoich kibiców, czy interesują ich galerie zdjęć, czy może wchodzą często w informacje o biletach albo terminarz?

Nawet podstawowa analiza Google Analytics pozwala też na określenie struktury demograficznej Twojej widowni, np. płeć, wiek, miejsce zamieszkania. To must-have Twojej oferty sponsorskiej.

(Zrzut ekranu z Google Analytics - analiza danych użytkowników)

--

Co możesz zrobić teraz?

Jako przedstawiciel klubu nie musisz działać sam i po omacku. Polecamy edukować się w tym temacie, choćby dzięki dostępnym kursom, ale wiemy, że nie każdy ma na to czas.

My specjalizujemy się w pomaganiu klubom sportowym w pełnym wykorzystaniu potencjału ich stron internetowych.

Więc nie, nie pytaj "kto wchodzi na stronę internetową?". Pytaj "jak mogę lepiej wykorzystać moją stronę internetową?". Strona to nie rywal dla social media, to ich sprzymierzeniec.

Jeśli jesteś gotowy wziąć swoją stronę na kolejny poziom, porozmawiajmy. Możemy Ci pomóc przekształcić stronę Twojego klubu w źródło dochodów.

👉 SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ STRONY INTERNETOWEJ NA ABONAMENT