< powrót

Pozycje w piłce nożnej - kluczowe ustawienia piłkarzy na boisku

1 rok temu | 07.11.2022, 09:15 Pozycje w piłce nożnej - kluczowe ustawienia piłkarzy na boisku

Jakie się podstawowe pozycje w piłce nożnej? Poznaj ustawienia piłkarzy na boisku i sprawdź jakie są role poszczególnych zawodników w meczu piłkarskim!

Pozycje zawodników w piłce nożnej - jaką rolę odgrywają piłkarze

Czy znasz wszystkie pozycje zawodników na boisku piłkarskim i wiesz co oznaczają konkretne ustawienia? Pozycja to coś więcej niż miejsce na grafice pokazującej, kto zagra w danym spotkaniu. Określa ona w jakim sektorze będzie najczęściej obecny dany zawodnik i ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób będzie musiał on grać i jakie powinny być jego mocne oraz słabe strony.

Podstawowe pozycje w piłce nożnej i historia numeracji zawodników w futbolu

Wyróżniamy cztery podstawowe pozycje piłkarskie i tylko jedna z nich jest jakkolwiek szczegółowo opisana, a reszta posiada dziesiątki odmian. Mowa tu oczywiście o bramkarzu. Gdy defensorzy nie będą w stanie zatrzymać przeciwnika, to ta odpowiedzialność spada właśnie na bramkarza. W tym wypadku możemy co prawda podzielić bramkarzy na dwa typy. Jedni potrafią grać nogami, a drugim wychodzi to gorzej. Obecnie ma to bowiem ogromne znaczenie. 


Oprócz tego wyróżniamy oczywiście defensorów, pomocników oraz napastników. Na start pod lupę weźmiemy część defensywną. W niej znajdują się stoperzy grający w centrum, a także boczni obrońcy, którzy odpowiadają za lewy oraz prawy bok pola gry w trakcie gry defensywnej, a coraz częściej również w ofensywie. Są oni określani czasem jako dwójka i trójka. Intensywność gry na tej pozycji znacząco zwiększyła się w trakcie lat. Kiedyś istniał jeszcze libero, który zabezpieczał tyły, lecz z tego typu gracza przez lata rozwoju futbolu zrezygnowano. 


Niezwykle skomplikowanie robi się w pomocy. W tej części znajdziemy bowiem najwięcej typów graczy, którzy mogą mieć zadania zarówno w ofensywie, jak i w defensywie. Oczywiście o tym jak zawodnik będzie grać w danym spotkaniu, częściowo decyduje trener, którzy przekazuje mu instrukcje oraz wskazuje pozycję. W ten sposób zazwyczaj stara się on dostosować do drużyny przeciwnej i zwiększyć szanse na triumf w meczu. 


W środku pola spotkamy zawodników operujących w półprzestrzeniach, takich, którzy mają ogromny wkład w przepływ piłki pomiędzy formacjami, czy też typowych przecinaków, którzy bardziej niż na samym operowaniu piłką skupiają się na tym, by zatrzymać przeciwnika. Właśnie zawodnicy grający w tej części są jednymi z najważniejszych podczas gry w piłkę nożną, gdyż są sercem drużyny i mają ogromny wkład w grę całego zespołu. Świetnym przykładem są gracze typu box-to-box znani z Anglii, którzy nierzadko biegną dosłownie od bramki do bramki na placu gry. Tacy pomocnicy grają bardzo intensywnie i są niezwykle cenni dla swojego zespołu. 


Ważna rolę pełnią napastnicy. O ile w teorii ich najważniejszym zadaniem jest zdobywanie bramek, tak w rzeczywistości taktyczny rozwój gry sprawił, że obecnie nie każdy napastnik musi zdobywać gole. Może on mieć na celu ściągnięcie na siebie uwagi przeciwników, wywalczenie miejsca w polu karnym, udział w rozegraniu i przekazaniu futbolówki pomiędzy obrońcami a napastnikami, czy też grę plecami do bramki. 

Najpopularniejsze pozycje piłkarskie, ich rola w meczu, a także w formacji

Nie ma co ukrywać, że niektóre pozycje są bardziej popularne od innych. Bardzo często na przykład nagrody indywidualne zależą od tego, na jakich pozycjach występują nominowani do ich zdobycia zawodnicy i w wypadku wszelakich plebiscytów na najlepszych graczy znacznie bardziej doceniani są napastnicy, a następnie pomocnicy. Defensorów oraz bramkarzy zazwyczaj się pomija w walce o najwyższe laury i to pomimo tego, że mają oni niesamowicie ważne, jak nie najważniejsze zadania w trakcie meczu. 


Oczywiście dzieci najczęściej chcą zostać napastnikami, czy też skrzydłowymi. Tacy gracze są najczęściej w centrum uwagi, zdobywają najwięcej bramek i asyst, wykonują ważny rzut karny, czy też wolny w decydujących momentach spotkania i pozwalają swojemu zespołowi na osiąganie najwyższych miejsc w lidze. Pomimo tego, że to właśnie te pozycje są najpopularniejsze, to bez odpowiednich graczy za sobą niewiele zdziałają. 


Na szczęście sytuacja się zmienia i gracz, który występuje jako lewy czy prawy obrońca, dostaje coraz więcej uwagi w trakcie spotkań i poza nimi. W nowoczesnej piłce nożnej są oni naprawdę istotni i napędzają ataki swojej drużyny, jak i dbają o szczelność jej defensywy. Stoperzy również mogą liczyć na większe uznanie, czego świetnym przykładem jest Virgil van Dijk. Gracz Liverpoolu otarł się bowiem o zdobycie nagrody dla zawodnika roku. 

Jakie numery są kojarzone z ustawieniem piłkarzy na boisku?

Futbol poszedł w takim kierunku, że poszczególne numery są kojarzone z daną rolą i typem piłkarza. Na przykład dziesiątka to ofensywny pomocnik, który odpowiedzialny jest za kreowanie gry swojej drużyny i odpowiednie rozprowadzenie piłki w rejonie bramki przeciwnika, a także jego połowy. Szóstka to z kolei typowy przecinak. Podobnie jak dziesiątka jest on pomocnikiem, lecz z zadaniami bardziej defensywnymi. Zatrzymuje on ataki rywala i wspiera swoich kolegów grających z tyłu poprzez bieganie i branie udziału w pressingu oraz destrukcji. Obecnie w rozegraniu powinien uczestniczyć każdy zawodnik. Przynajmniej jest tak w najlepszych ligach, w których często trener decyduje o odsunięciu piłkarzy, którzy nie posiadają wystarczających umiejętności technicznych. 


Oczywiście numer na odzieży piłkarskiej, który jest jednym z najbardziej kultowych to dziewiątka, która przypisywana jest największym napastnikom na świecie odpowiedzialnym za strzelanie bramek. Napastnicy z dziewiątką na plecach to prawdziwy postrach pola karnego i znajdujących się w nim bramkarzy oraz defensorów. Są oni w stanie strzelać niezliczone ilości goli, czego świetnym przykładem jest Robert Lewandowski. 


Wróćmy jednak do pomocy. Znajdziemy tam pozycję taką jak ósemka. Taki zawodnik kojarzony jest bardziej z grą mającą na celu połączyć obronę z atakiem i pomaga w istotny sposób w rozgrywaniu podczas przejścia z defensywy do ofensywy. Zawodnik z ósemką ma ogromny wpływ na to jak będzie grać cała drużyna. 


Takich numerów jest znacznie więcej. Aby zobaczyć to, jakie numery są przypisane do pozycji na boisku, można sprawdzić na przykład schemat w formacji 1-4-3-2-1, która jest jedną z najpopularniejszych. W niej kolejno bramkarz występuje z numerem 1, boczni defensorzy z numerami 2 i 3, 4 i 5wykorzystywana jest przez środkowych defensorów, 6 i 8 przypada pomocnikom, 7 i 11 to skrzydłowi, 10-tka jest w centralnej części, a na napadzie znajdziemy gracza z numerem 9. Typowa numeracja różni się oczywiście od używanego systemu. 


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat piłki nożnej? Zapraszamy na stronę naszego bloga oraz na stronę piłkarskiego klubu sportowego FC Białe Orły. Śledź na bieżąco aktualności i czytaj porady dotyczące gry w piłkę nożną.